fbpx

Codziennie w radiu i telewizji możemy usłyszeć ostrzeżenia przed tym, aby udostępniać swoje dane niepowołanym osobom. Jednak rzadko można usłyszeć odpowiedź na pytanie "W zasadzie dlaczego to takie istotne, aby nie przekazywać tych danych?"
W świecie, w którym korporacje wiedzą o nas wszystko, a swój numer telefonu udostępniamy każdemu w zamian za 10% zniżki w internetowym sklepie warto postawić sobie to pytanie i znaleźć na nie dobrą odpowiedź.

O co więc chodzi z tymi danymi? Wyobraź sobie, że na tablicy ogłoszeń w lokalnym sklepie zaczynasz umieszczać swoje dane. Zaczynasz od imienia i nazwiska, następnego dnia dodajesz Twój adres e-mail i numer telefonu, kolejnego adres, aż w końcu przechodzisz do jeszcze bardziej wrażliwych danych.
W którym momencie przestaniesz być anonimowy? Która dana byłaby ostatnia jaką byś umieścił publicznie? Kiedy udostępnione dane zaczęłyby być dla Ciebie zagrożeniem? 
Chyba nikt z nas nie zdecydowałby się na umieszczenie na lokalnej tablicy ogłoszeń niczego poza imieniem i numerem telefonu/e-mail'em. Dlaczego więc tak chętnie udostępniamy dużo więcej informacji, włącznie z naszym wizerunkiem w nieporównywalnie większej tablicy - w Internecie?

Rok 2016. W województwie świętokrzyskim doszło do sytuacji, w której po remoncie mieszkania nastolatka sfotografowała całe wnętrze, aby pochwalić się znajomym. Nowy pokój, wyposażenie, konsola, TV i dużo, dużo więcej. Na jednym ze zdjęć sprzed domu uchwyciła również tabliczkę z adresem domu. W tym samym poście opisała rodzinne plany wakacyjne z precyzyjnym wskazaniem terminu i miejsca. Już wiecie co stało się dalej? Po powrocie okazało się, że dom jest splądrowany... Złodzieje wcielili się w "firmę przeprowadzkową" i w biały dzień wynieśli nowe wyposażenie mieszkania. Sąsiedzi niczego złego nie mogli się spodziewać w związku z trwającym dopiero co remontem.

Właśnie dlatego należy przejrzeć swoje profile, ale tym razem "oczami złodzieja"...

Co ciekawe, obecnie istnieje coraz więcej firm, które zajmują się tzw. "białym wywiadem". To technika pozyskiwania informacji z ogólnodostępnych źródeł w Internecie na temat np. przyszłego pracownika, współpracownika w biznesie lub małżonka. Na skutek tego w Stanach Zjednoczonych lawinowo wzrasta liczba osób, która zmienia imię i nazwisko, ze względu na swoją internetową przeszłość. Po raz kolejny okazuje się, że łatwiej zmienić tożsamość niż historię w Internecie. Zakładając konto na portalach społecznościowych już go nie usuniemy, a nawet "skasowane" zdjęcia pozostają tam na zawsze- powinno dać to do myślenia każdemu użytkownikowi Internetu. 

Kontakt

Skontaktuj się z nami

biuro@wirtualnepowiaty.pl

+48 81 531 5292

+48 881 445 001

facebook.com/wirtualnepowiaty

Al. Jana Pawła II 95 B, 21-010 Łęczna

NIP 505-012-55-74

REGON 362678782

ODKRYJ NASZĄ NAJLEPSZĄ OFERTĘ
ZOSTAW KONTAKT - ODDZWONIMY!