fbpx

SEKSTING - tworzenie, przesyłanie czy odbieranie wiadomości i obrazów (filmów i zdjęć) o charakterze seksualnym przy pomocy Internetu, smartfona, e-maila, komunikatorów oraz aplikacji.

Seksting wziął swój początek od powszechnego zjawiska seksualizacji. Zjawisko to początkowo dotyczyło kultury masowej i reklamy, a obecnie coraz częściej spotykane jest w innych obszarach życia społecznego. Seksualizacja to ocena osoby przez pryzmat jej fizyczności, sprowadzenie wartości osoby do jej wyglądu zewnętrznego, uprzedmiotowienie jej.
Promowanie i wykorzystywanie takiego wizerunku w mediach doprowadza do tego, że mimowolnie odbieramy wizerunek osoby o charakterze seksualnym. Innymi słowy patrząc na roznegliżowaną modelkę na banerze, wystawie sklepowej czy w Internecie zaczynamy traktować to jako normalne, że oceniamy przez jej pryzmat wszystkie inne osoby, które napotykamy.

Statystyki pokazują, że już co dziewiąty nastolatek wysłał swoje nagie zdjęcie, a aż jedna trzecia zadeklarowała, że otrzymała wiadomość o charakterze seksualnym. Warto zaznaczyć, że nie chodzi jedynie o rozbierane sesje, ale o wszystkie zdjęcia, filmy, wiadomości tekstowe, które mają chociażby podtekst seksualny. W praktyce wystarczy więc zdjęcie w stroju kąpielowym, w obcisłym golfie w zmysłowej pozie lub mocnym makijażem.

Ale seksting nie dotyczy tylko dziewcząt. Co prawda częściej się zdarza, że to zakochana dziewczyna wysyła takie zdjęcie żeby udowodnić swoje uczucie do chłopaka lub ośmielić go do rewanżu. Również na czatach internetowych grasują już zorganizowane przedsiębiorstwa, które zarabiają na wyłudzaniu kompromitujących zdjęć i szantażowaniu nimi właściciela. Co więc robić jeżeli nasze zdjęcie lub zdjęcie naszego dziecka trafi w niepowołane ręce?

Z pewnością nie należy współpracować z osobą, która nas szantażuje. Wpłata żądanej kwoty czy wysłanie kolejnych, bardziej śmiałych zdjęć nie zakończy szantażu. Sprawę należy zgłosić na policję, która ma możliwość w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia zlokalizować komputer cyberprzestępcy w ciągu paru minut.

Temat sekstingu to bez wątpienia jeden z tematów, którym trzeba się zainteresować, jeżeli chcemy by nasze dzieci były bezpieczne w Internecie. Pomaga w tym materiał filmowy "Na zawsze", który opowiada o historii Julki i Mateusza.

Kontakt

Skontaktuj się z nami

biuro@wirtualnepowiaty.pl

+48 81 531 5292

+48 881 445 001

facebook.com/wirtualnepowiaty

Al. Jana Pawła II 95 B, 21-010 Łęczna

NIP 505-012-55-74

REGON 362678782

ODKRYJ NASZĄ NAJLEPSZĄ OFERTĘ
ZOSTAW KONTAKT - ODDZWONIMY!
Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych.